Kuressaares on selle aasta jõuluaeg nutikas ja eriline. Linna keskväljaku traditsiooniline jõulukuusk särab tavapärastes tuledes, kuid lisaks sellele süttivad kahte väiksemat kuuske ehtivad tuled tänu ainulaadsele lahendusele – särtsuratastele. Need on jalgrattad, mis muudavad väntamise käigus tekkiva liikumisenergia elektriks.
Kõigil on võimalus särtsurattaid järele proovida ning jõulutuled oma energiaga süüdata. Selleks tuleb vaid istuda rattale ja hakata väntama. Mida hoogsamalt väntad, seda eredamalt tuled helendavad. Kuressaare keskväljakul on kohapeal kaks särtsuratast: üks täiskasvanutele ja teine lastele.
Särtsurattad ootavad huvilisi 1. detsembrist 2024 kuni 6. jaanuarini 2025. Särtsurataste hooaja avavad 01.12 kell 18.00 esimese särtsaka rattasõiduga vallavanem Mikk Tuisk ning lasterattal Hans Kristofer Karolin.
TalTech Kuressaare Kolledži insener ja särtsurataste looja Ruttar Teär kommenteerib:
„Särtsurattale paigaldatud dünamo muudab väntamise teel tekkiva liikumisenergia elektriks, mis juhitakse otse kuuskede valgusinstallatsioonidesse. See on 100% taastuvenergia – keskkonnasõbralik ja puhas!”
Saaremaa vallavanem Mikk Tuisk lisab: „Meil on hea meel pakkuda kogukonnale võimalust tutvuda nii lihtsa, aga samas innovaatilise lahendusega. Nutikad ideed võivad inspireerida uusi algatusi, ja loodame, et sääraseid projekte tuleb tulevikus veelgi.”
Saarte Energiaagentuuri juhataja Sulev Alajõe rõhutab projekti laiemat tähendust:
„Särtsurattad toovad energeetika tavainimestele lähemale. Elektri tootmine võib esmapilgul tunduda keeruline, kuid tegelikult saab seda teha lihtsate ja lõbusate vahenditega. Selle projekti abil testime talvistes tingimustes, kuidas kasutajate aktiivsusel põhinev elektritootmine toimib.”
Lisaks ratastele võiks sarnastel põhimõtetel elektrit toota ka muudest liikumisallikatest, näiteks jooksmiseks mõeldud jooksulintidelt või treeningujõusaalide seadmetelt. Samuti saaks kaaluda energiat tootvate kiikede või mänguväljakuseadmete kasutamist, mis muudaks energia loomise kogemuse lõbusaks ja igapäevaseks. Sellised uuenduslikud lahendused võiksid olla eriti atraktiivsed koolides või kogukondlikes keskustes, kus liikumisenergia tootmine muutuks loomulikuks osaks tegevustest.
„Oluline on, et inimesed mõistaksid, et nende liikumisel võib olla reaalselt mõõdetav ja positiivne mõju, samas kui nad saavad ka ise osa puhta energia loomise protsessist,” lisas Olari Aavik, Saaremaa Ettevõtjate Liidu juhatuse esimees.
📸 Jäädvusta särtsurattal sõitmine ja jaga fotot sotsiaalmeedias hashtag’i #särtsurattad abil. Nii aitad levitada sõnumit Kuressaare nutikast ja keskkonnasõbralikust jõululahendusest.
Projekt sündis TalTech Kuressaare Kolledži ja Saarte Energiaagentuuri koostööle ning tänu Saaremaa Vallavalitsuse, Kuressaare Kultuurivara, Saaremaa Ettevõtjate Liidu, Arens Ehitustööde, Kuressaare Lions Klubi, HOIA homespa ja Euroopa Liidu LIFE programmi toele.
#särtsurattad