Paljud Hiiumaa korteriühistud unistavad sellest, et nende maja oleks energiatõhus, turvaline ja kaasaegne. Unistuse täitumine ei pruugi aga lihtne olla ja tihti jääb asi toppama teadmatusest – kust alustada, kuidas toetust saab, mida peab selleks tegema? Just siin tulebki appi Saarte Energiaagentuur, kes on Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) esindaja saarel.
Saared saavad EISilt suuremat toetust
EISi toetuse määr on Hiiumaal ja Saaremaal kuni 50%, samas kui Tallinnas on see ainult 30%. Erisuse põhjus seisneb selles, et ehitamine on saartel kallim, mille põhjustavad keeruline logistika, tööjõu puudus või sissetoomine mandrilt ning materjalide vedu üle mere. Teiseks on saarte elanikud sageli pensioniealised ja väiksema sissetulekuga ning sestap jääksid 30% toetusmääraga paljud majad renoveerimata.
Hetkel saab toetust taotleda veel 2024. aastal avatud voorust, kuid juba sügisel peaks avanema taotlemiseks uus toetusvoor.
Esimene samm – idee ja esmane nõustamine
Kui korteriühistul tekib soov oma maja EISi toetusega korda teha, siis Saarte Energiaagentuur on esimene koht, kuhu esmase info saamiseks pöörduda. Esimene nõustamine toimub tavaliselt telefoni teel. 15–20 minutit kestva konsultatsiooni jooksul saab ühistu esindaja selge ülevaate toetuse taotlemise ja renoveerimise protsessist. Seejärel saadetakse talle ka e-kiri kogu vajamineva infoga.
Teine samm – korteriühistu üldkoosolek
Selleks, et kaardistada ära kõigi korteriühistu liikmete huvi renoveerimiseks korraldatakse üldkoosolek, kuhu tuleb kohale ka energiaagentuuri esindaja ja tutvustab toetuse taotlemise ja renoveerimise protsessi. Sageli viiakse juba samal koosolekul läbi esmane hääletus, kus otsustatakse, kas minna projektiga edasi või mitte.
Selleks, et toetuse taotlemist alustada, peab otsus saama vähemalt 50% + 1 poolthäält korterite esindajatelt. Kui toetuse taotlemisega kaasneb ka laenukohustus, kehtib sama nõue, aga ka ruutmeetrite põhiselt, et vältida olukorda, kus väiksemad korterid määravad enamuse, kuigi suuruse poolest moodustavad vähemuse.
Energiaagentuur aitab koostada ka koosoleku protokolli, milles fikseeritakse ühistu otsus edasiste sammude osas.
Kolmas samm – appi tuleb tehniline konsultant
Selleks, et protsess kulgeks korteriühistu jaoks võimalikult lihtsalt on oluline kaasata tehniline konsultant. Hiiumaal saab selle teenuse tellida samuti Saarte Energiaagentuurist.
Tehniline konsultant koostab koos ühistuga põhjaliku tegevuskava hoones tegemist vajavatest töödest, mille tulemusena peaks maja saama uuendatud vähemalt järgmiseks 30–40 aastaks, nii, et see ei laguneks ja oleks mugav ning energiatõhus elupaik.
Paljud renoveerimist vajavatest majad on reaalsuses nii amortiseerunud, et säilitada kõlbab neist vaid konstruktsioon, seetõttu ongi mõistlik renoveerida, mitte lammutada.
Tehniline konsultant koostab ka projekti lähteülesande, algatab riigihanke, toetab dokumentide ettevalmistamisel, järelvalve korraldamisel ja aitab veel paljudes muudes küsimustes. Lühidalt – tema roll on toetada ja nõustada korteriühistut algusest lõpuni, kuni maja on renoveeritud ja kõik on valmis.
Neljas samm – koostöö ja avatud suhtlus
Oluline on rõhutada, et tehniline konsultant ei tee otsuseid üksi. Edukas projekt sünnib ainult siis, kui ühistu liikmed on aktiivselt kaasatud. Kõik küsimused, soovid ja mured tuleb varakult läbi arutada, sest on tähtis, et kõik korteriomanikud oleksid kursis, mis neid renoveerimise ajal ees ootab. Nad peavad teadma, kust lähevad torud, miks vahetatakse aknad, milline hakkab maja välja nägema ja mis ajaks võib tekkida vajadus korterist tööde teostamiseks ajutiselt lahkuda. Kui need asjad on arusaadavad juba enne lepingute sõlmimist, välditakse hilisemaid vaidlusi ja arusaamatusi.
Kogemus loeb
Saarte Energiaagentuur on nõustanud Hiiumaal juba üle 40 korteriühistu. Kokku on saarel korteriühistuid umbes 100 – seega tööd jagub.
KÜ MARU esinaise Kertu Püssimi kommentaar
KÜ Maru renoveerimisprotsess algas 2024. aasta alguses ja üsna pea selgus, et tol hetkel ei olnud Hiiumaal EISi konsultanti, kelle poole nõu saamiseks pöörduda. Lisaks jäid järjest avamata mitmed taotlusvoorud ning paljud meetmed ja tehnilised nõuded olid muutumises. Seetõttu oli meie algus küllaltki vaevaline ning teadmatus suur.
Julgust ja kindlust edasi liikumiseks sain meie ühistu liikmetelt, kes visalt osalevad kokkukutsutud koosolekutel ning vajadusel aitavad nii nõu kui ka jõuga. Väga oluliseks pean korteriomanike igakülgset kaasatust, info liikumist ja tegevuste läbipaistvust – ilma selleta on ühiste otsuste vastuvõtmine keeruline.
Saarte Energiaagentuurist saadud tehnilise konsultandi Uku Loide tugi on olnud selles protsessis hindamatu. Korteriühistute juhatused tegutsevad sageli õhinapõhiselt – heast tahtest, oma vabast ajast ja tasu saamata. Sellise suure ettevõtmisega kaasnev lisakoormus võib alguses tunduda isegi ületamatu.
Seetõttu soovitan kõigile korteriühistutele, kellel see tee veel ees seisab, kaasata tehniline konsultant juba protsessi alguses. Hea nõu aitaks paremini orienteeruda meetmetes, seadustes ja kehtivates nõuetes. Meie kogemuse põhjal on tehnilise konsultandi toetus, alates koosolekute läbiviimisest kuni selgitustööni, olnud tõeliselt väärtuslik.
Samuti on suureks abiks olnud teiste korteriühistute kogemused. Kõik, kes on selle teekonna juba läbinud, on olnud valmis oma õppetunde ja katsumusi jagama – aitäh teile selle eest!