Energiasõltumatus energiakogukonnaga

Energiahindade pidev tõus ja kasvavad energiakulud panevad paljud meist mõtlema,  kuidas oma igapäevase energiatarbimise üle rohkem kontrolli saada. Üks parimaid viise oma kulude vähendamiseks on luua energiakogukond.

Mis on energiakogukond ja millist kasu see annab?

Energiakogukonna (nimetatakse ka energiaühistuks) moodustavad eraisikud, ettevõtted või organisatsioonid eesmärgiga ühiselt toota, tarbida, salvestada ja jagada energiat  -kasutades selleks erinevaid taastuvenergialahendusi (päikese- või tuuleenergia kombineeritud salvestitega, maasoojus, bioenergia). Kogukonnaliikmed saavad ühiselt otsustada, milliseid energiaallikaid ja lahendusi kasutada ning kuidas jagatud energiat kõige tõhusamalt kasutada.

Eestis võiksid energiakogukonna loomist kaaluda väiksemad kogukonnad, korteriühistud, piirkondlikud kogukonnad või ettevõtted, kellel on soov oma energiatootmist tõhustada. 

Kohapeal toodetud energia kasutamine aitab vähendada sõltuvust välistest energiaallikatest, mis omakorda tähendab madalamaid elektriarveid ja küttekulusid.  Kasutades taastuvenergiat aitab energiakogukond kaasa ka süsiniku jalajälje vähendamisele  ja keskkonna säästmisele.

Näiteid mujalt maailmast

Maailmas on mitmeid edukaid energiakogukondade näiteid, kus kohaliku energiatarbimise tasakaal on suurepäraselt saavutatud. Üks selline on Adeje Verde Tenerifel, Hispaanias. See ainulaadne energiakogukond toodab ja jagab kohapeal toodetud päikeseenergiat kohalike elanike vahel, kes elavad 500 meetri raadiuses. See võimaldab ligi 200 majapidamisel kasutada kohapeal toodetud taastuvenergiat. Adeje Verde on suurim päikesepõhine energiajagamise võrgustik Hispaanias. 

Teine näide on pärit Austriast, kus EEG Ennstal on ühendanud elektri tootmiseks tuule-, päikese- ja hüdroenergia. EEG Ennstal asutati 2022. aastal ning see koosneb mitmest omavalitsusest, mille kogurahvaarv on ligikaudu 16 000 elanikku. Liikmed on peamiselt kodumajapidamised, kuid ka ettevõtted, kes soovivad panustada taastuvenergia tootmisse ning jagamisse. 2024. aasta juuli seisuga toodeti ja tarbiti kogukonnas kokku 88 185,73 kWh elektrit. Sellest 36% pärines tuuleenergiast, 48% päikeseenergiast ja 16% hüdroenergiast. Kogukonna liikmete kogutarbimine oli 119 454 kWh, mis tähendab, et 73,82% elektrist toodeti kohapeal.

Kuidas energiakogukonna loomisega alustada?

Energiakogukonna loomine algab soovist seda teha. Sõltumata sellest, kas koos elektrit toota soovivad vaid mõned majapidamised, korteriühistud või mitmed ettevõtted, tasub esmalt pöörduda valdkonna spetsialistide poole. Lääne-Eesti saartel pakub nõu ja tuge Saarte Energiaagentuur, mis toetab energiakogukonna loomist kogu protsessi vältel, alates eelanalüüsist ja tehniliste lahenduste valikust kuni rahastamise ja ehitusprotsessini. Agentuur aitab leida igasse piirkonda parima “rätseplahenduse”, mis arvestab kohalikke olusid, vajadusi ja elu- ning looduskeskkonda.
Kuna agentuur osaleb mitme rahvusvahelise võrgustiku töös, siis on konsultantidel ligipääs rahvusvaheliste ekspertide teadmistel põhinevatele uusimatele energialahendustele ja uuringutele. Ka on olemas info energiakogukondade loomiseks vajaminevate rahastusvõimaluste leidmiseks.

Kontakt:

Kui soovid alustada oma kogukonna energiatootmise arendamist, võta kindlasti ühendust Saarte Energiaagentuuriga. Pakume personaalset nõustamist ja tuge kogu protsessi vältel.

Kontakt: Taavi Liivandi, taavi@eisea.org

Kokkuvõtteks

Energiakogukonnad pakuvad suurepärast võimalust kohalikele kogukondadele rahalise kokkuhoiu saavutamiseks, energiatootmise ja -tarbimise kontrolli suurendamiseks ning keskkonnasõbralikumate lahenduste rakendamiseks. Oluline on alustada koostööd, küsida ekspertidelt nõu ning võtta vastutust oma energia tuleviku üle. Saarte Energiaagentuur on valmis aitama igal sammul, et energiatootmine ja tarbimine saaksid olla nii tasuvad kui ka keskkonnasõbralikud.

Taavi Liivandi
Saarte Energiaagentuurist

Jaga postitust