Artikkel ilmus Saarte Hääles septembris 2024.
Sellel suvel alustas aktiivset tegevust MTÜ Saarte Energiaagentuur (EISEA), mille eesmärk sotsiaalse ettevõttena on muuta energiakasutus saartel säästvamaks, rahakoti- ja keskkonnahoidlikumaks ning toetada saarte majandust uute nutikate energialahendustega. Agentuuri on loonud Saare-, Hiiu- ja Muhumaa, Vormsi ning Kihnu omavalitsused, Saaremaa ja Hiiumaa Ettevõtjate Liit, Saare Arenduskeskus ning Tallinna Tehnikaülikool.
Süsiniku jalajälg saartel
Riiklik energia- ja kliimakava näeb ette süsinikheitmete vähendamist aastaks 2030 ning selle eesmärgi täitmiseks on vaja astuda samme kõigis Eesti piirkondades, ka saartel. Saartel tekitavad suurt süsiniku heidet peamiselt soojustamata hooned, samuti fossiilkütustel baseeruv maa-, lennu- ja meretransport. Puudu on säästvad taastuvenergia tootmis- ja salvestuslahendused ning tarbimise juhtimine. Lisaks on saartel nõrk elektrivõrk, palju on katkestusi ning võrgutugevduse ajakava ei vasta elanike ootustele.
Et olla kursis nüüdisaegsete energiavaldkonna arendustega, teeme koostööd õppe- ja teadusasutustega ning Euroopa energiaagentuuride liidu Fedareniga. Lisaks osaleme ka Euroopa saarte taastuvenergia programmis „30 saart taastuvenergiale aastaks 30“. Läänemere energiasaarte koostöövõrgustikus on Saaremaa kõrval naaberriikide suurimad saared Ahvenamaa, Gotland ja Bornholm.
Energiateemadega seotud probleemid ja kitsaskohad on saartel võrdlemisi sarnased, kuid väljakutsed ja võimalused on erinevad.
Teiste riikide eeskujud
Väga palju saame eeskuju võtta taanlastelt, kes umbes Vormsi suurusel (114 km²) Samsø saarel on jõudnud nii kaugele, et kogu vajaminev elekter, toasoe ja soe vesi toodetakse kohapeal. Saarele on püstitatud kohalike elanike eestvedamisel tuulepargid maale ja merre ning kogu energia kasutusest saadav tulu jääb saareelanikele.
Samsø katlamajas kasutatakse kütteainena saare põhku ning selle soojusega kaetakse ära 350 tarbija (majapidamised, restoranid, hotellid) küttevajadus. See on väga hea näide, sest põhu kogumise ja katlamaja tööshoidmisega saavad tööd ja leiba kohalikud ning saarelt kogutud toorme kasutamisega vähendatakse süsiniku jalajälge.
Praegu tegeletakse Samsøl sellega, et muuta praami- ja saaretransport täielikult fossiilkütusevabaks. See tähendab arendusi biometaani ja vesiniku kasutamiseks ning uute energia salvestuse võimaluste loomist.
Samsø elanikud on säästva energia arendustest väga huvitatud, sest aastatepikkuse kogemuse põhjal on nad näinud, et need loovad saarele uusi töökohti, aitavad kohalikel (loe: mitte suurtel energiafimadel) tulu teenida ning loodust säästa.
Meie saartel saab Samsøt paljudes arendustes eeskujuks võtta. Mitte küll 100%, sest kõikjale tuulikuid keskkonnahoidlikel põhjustel püstitada ei saa. Ent soojamajanduses saab kasutusele võtta maakütet, mille soojuspumpade käivitamiseks saaks kasutada päikese- ja tuuleelektrit.
Saab ka paigutada energiasalvestid päikeseparkide juurde, kus odava hinnaga kogutava energia saab võtta kasutusele päiksepaisteta ajal. Kõik see nõuab ressursse, kuid koos tegutsedes ja energiaühistuid luues on võimalik parandada elujärge ning mis peamine – hoida loodust. Samuti on Euroopa Liidus palju rahalisi vahendeid, mida saab kasutada just sarnaste projektide elluviimiseks ja mida EISEA saab aidata taotleda.
Mõtleme koos!
Julgustan ettevõtteid, kogukondi ja korteriühistuid võtma ühendust EISEAga, et leida energiaprobleemidele parimaid lahendusi. Omavalitsusi nõustame avalike hoonete renoveerimisel, kaugkütte uuendamisel, transpordi fossiilivabaks muutmisel, taastuvenergia projektide elluviimisel, investeeringute kaasamisel ning teavitusürituste ja koolituste korraldamisel. Ettevõtteid aitame ressursitõhususe planeerimisel, sõidukipargi heitevabastuse ning taastuvenergia projektides. Kogukondadel aitame moodustada energiaühistuid ning nõustame kortermajade renoveerimisel. Ka koolidega soovime teha koostööd ning aidata luua energiateemalisi koolitusprogramme.
EISEA tegevust rahastatakse Euroopa Liidu Life’i programmist ja erinevate teenuste pakkumise kaudu, samuti rahastavad seda asutajad ise.