Rahastusvõimalused ettevõtetele

1) EL Innovatsioonifondi taotlusvoorud 
3. detsembri avati IF24 liginull tehnoloogiate nii väike-, keskmiste kui suurprojektide taotlusvoorud projektidele kapitali alginvesteeringuga 2,5+, 20+ ja 100+ miljonit eurot. Omaosalus 40%.
Taotluste tähtaeg on 24. aprill 2025. 
Täiendavalt on avanemas ka pilootprojektide voor ja puhaste tehnoloogiate tootmise toetusvoor mahuga 2,5+ miljonit eurot. Taotluste tähtaeg on 24. aprill 2025. Voorude eelarve on kokku 2,4 miljardit €. Infopäev toimub veebis 17.-18. detsember 2024, vajalik eelregistreerimine. Toetusvoor avaneb igal sügisel. Lisainfo.

PS. Taotluskeel on inglise keel. EISEA nõustab vajadusel rahastustaotluse koostamisel.

2) EENergy projekt – toetus energiatõhususe parandamiseks
Eesmärk: Projekt toetab väikesi ja keskmise suurusega ettevõtteid (VKE) energiatõhususe parandamisel, aidates vähendada energiakulusid vähemalt 5% võrra ja suurendada jätkusuutlikkust.
Rahastus: Iga ettevõte saab taotleda kuni 10 000 eurot ilma omafinantseeringuta tegevuste, investeeringute või koolituste jaoks.
Kellele: Taotleda saavad VKE-d, mis on asutatud enne 01.01.2024.
Tegevused: Toetatakse taastuvenergia süsteemide paigaldamist, energiatõhususe tarkvara kasutuselevõttu, seadmete uuendamist, energiaauditeid ja töötajate koolitusi.
Lisaväärtus: Kõik taotlejad, olenemata rahastuse saamisest, saavad tasuta nõustamist ja energiatõhususe võrdlusaruandeid Enterprise Europe Network’i jätkusuutlikkuse nõustajatelt.
Taotlemisperiood: 2. detsember 2024 – 28. veebruarini 2025.
Lisainfo: EENergy projekt.

PS. Taotluskeel on inglise keel. EISEA nõustab vajadusel rahastustaotluse koostamisel.

3) Ettevõtja varustuskindluse toetus – EIS
Toetus on mõeldud uuele energiaallikale üleminekuks (varustuskindluse tagamiseks tehtavateks investeeringuteks (varustuskindlus suureneb, häired ennetatakse). Suurim toetus kuni 300 000 mikro-​ ja väikeettevõttele, kuni 500 000 keskmise suurusega ja suurettevõttele. Omafinantseering 50-80%. Toetuse taotlemine on jooksev. Toetust on võimalik taotleda vähese tähtsusega abina.

4) Maapiirkonna ettevõtjate konkurentsivõime suurendamise investeeringutoetus 2024 (PRIA)
Toetuse eesmärk on suurendada maapiirkonnas püsivalt tegutsevate ettevõtjate konkurentsivõimet ning seeläbi luua võimalusi uute atraktiivsete töökohtade loomiseks. Toetatakse tegevuste elluviimist, mis aitavad kaasa tasakaalustatud regionaalsele arengule ja maapiirkonnas püsivalt tegutsevate ettevõtjate kestlikule arengule uute tehnoloogiate või infotehnoloogiliste lahenduste kasutuselevõtmise või  ressursitõhususe parandamise kaudu. Toetust antakse 15-40% projekti abikõlbliku kulu maksumusest. Toetuse maksimaalne suurus ühe taotleja kohta on 200 000 eurot ja minimaalne 10 000 eurot. Taotlusvoor on avatud ja taotlusi võetakse vastu kuni taotlusvooru eelarveliste vahendite lõppemiseni.

 5) LEADER-meetme suurprojektite taotlusvoor (SKK)
Taotlemine: 13.–31. jaanuar 2025. Maksimaalne toetussumma 200 000 eurot. Minimaalne omaosaluse suurus on 50 000 eurot, toetuse määr kuni 60% abikõlblikest kuludest. Toetatavad tegevused: investeeringud uuenduslike äriliste- ja mitteäriliste teenuste turule toomiseks; ühistegevuse elluviimist, mis on suunatud teenuste arendamiseks (sh. pilootinvesteeringud).

6) Ettevõtete ressursitõhusus (KIK)
Toetuse andmise eesmärk on suurendada ettevõtete ressursi- ja energiatõhusust ning ressursitootlikkust tööstusettevõtetes innovaatiliste rohetehnoloogiate ja lahenduste kasutuselevõtu kaudu, et aidata kaasa kliimaneutraalsele majandusele ja kliimamuutustega kohanemisele. Toetuse maksimaalne summa on 1 000 000 eurot ja minimaalne summa 50 000 eurot projekti kohta, kuid mitte rohkem kui taotleja kolme aasta keskmine müügitulu toetusõiguslikel tegevusaladel. Toetuse osakaal on kuni 47,93%. Taotlusvoor on avatud.

Lisainfot toetuste kohta saab EISEA rahastuskonsultandilt Urmas Treielilt. Kontakt: urmas@eisea.org, 51 65 788