Toimuvad taastuvenergia töötoad

Eile toimus Hiiumaal, Emmaste Põhikoolis hariv ja põnev taastuvenergia töötuba, mille viisid läbi TalTech Kuressaare kolledži ja Saarte Energiaagentuuri esindajad. Töötoas osalesid 8–11-aastased lapsed, kellele avanes ainulaadne võimalus oma kätega katsetada ja õppida, kuidas taastuvenergiat loodusest ammutada ning elektriks muundada.

Töötoa läbiviija Omar Randal sõnul oli see põnev kogemus nii lastele kui ka juhendajatele. „Töötoas osalesid I–II klassi õpilased, kellel veel füüsika-alased teadmised puuduvad, kuid nad haarasid räägitu kiiresti ja olid väga tublid. Nad said kõike ise proovida ja eriti vaimustas neid katse, kus toodetud vesinikust süttis põlema väike lambike. 1,5 tunni jooksul said lapsed põgusa ülevaate taastuvenergia olemusest ja sellest, kuidas seda ise toota,“ kirjeldas Randal töötoa kulgu.

Üks katsetest hõlmas väikesel lauatuulikul tiivikute vahetamist, et näha, kui palju energiat toodavad erineva kuju ja suurusega tiivikud. Alguses oli kahtlus, kas ülesanded pole ehk liiga keerulised nii noortele õpilastele, kuid nad olid ülitublid ja uudishimulikud ning said väga tublisti hakkama. „Oli rõõm näha, kuidas lastel silmad särasid, kui nad said kõike oma kätega katsetada ja avastada, kuidas erinevad tegurid mõjutavad energia tootmist,“ lisas Randal.

Emmastes toimunud töötuba on osa suuremast algatusest, mille eesmärk on 2025. aasta jooksul pakkuda kümnes Lääne-Eesti saarte koolis tasuta taastuvenergia töötubasid. Algatuse raames tutvustatakse lastele erinevaid taastuvenergia liike ning selgitatakse nende tootmise võimalusi ja efektiivsust. Praktiliste tegevuste hulka kuuluvad näiteks tuuleenergia tootmise katsed, vesiniku tootmine ja kasutamine, päikesepaneelide efektiivsuse testimine ning erinevate tegurite mõju analüüsimine taastuvenergia tootmisel.

Töötubade korraldajad loodavad, et praktiline ja interaktiivne lähenemine aitab lastel paremini mõista taastuvenergia tähtsust ja selle rolli tulevikus. Energia ja taastuvenergia on eluliselt olulised teemad, mis mõjutavad igapäevaelu ja keskkonda, seega on varajane teadlikkus ja haridus selles valdkonnas äärmiselt oluline.

Projekti rahastab Europe Direct programm, mistõttu on koolidele osalemine täiesti tasuta. Järgmised töötoad toimuvad Leisi, Palade, Käina, Kärla, Vormsi, Valjala, Muhu, Kihnu ja Ruhnu koolides.

Sellised algatused aitavad kasvatada teadlikkust ja äratada lastes huvi teaduse ja tehnoloogia vastu juba varases eas. Võib-olla sirgub just nendest noortest tulevikus uusi insenere ja teadlasi, kes aitavad arendada veelgi tõhusamaid ja keskkonnasõbralikumaid energialahendusi!

Saarte Energiaagentuuri kaasrahastatakse Euroopa Liidu Life programmist.

Jaga postitust