Millist abi saab Muhumaa EISEA-lt?

Saarte Energiaagentuur (EISEA) on tegutsenud aktiivselt alates eelmise aasta sügisest, kuid paljud ei tea täpselt, kuidas ja kellele agentuur teenuseid pakub. Siin on väike ülevaade sellest, mida on tehtud ja milliste küsimustega võivad muhulased EISEA poole pöörduda.

Üldiselt – EISEA seisab saarte huvide eest elektrivõrgu tugevdamisel ja aitab saartel rakendada mujal maailmas tuntud ja toimivaid lahendusi energiavarustuse ja -säästu tagamiseks.

Kliimakava koostamine

Möödunud aastal valmis Saare maakonna energiamajanduse ja kliima arengustrateegia (rahvakeeli kliimakava), milles EISEA aitas kaardistada maakonna CO₂ heitkoguste ja energiakasutuse hetkeseisu sektorite lõikes ning pakkus välja energiatõhusad lahendused nende vähendamiseks ja taastuvenergia osakaalu tõstmiseks.

Igat saart maakonnas analüüsiti eraldi ja toodi välja konkreetsed võimalused heitekoguste vähendamiseks. Kliimakava eesmärk on aidata omavalitsustel ja kogukondadel teha olulisi samme rohelisema tuleviku suunas ning säästa energiakasutuselt.

Energiaühistute loomine

EISEA nõustab ja toetab huvilisi energiaühistute loomisel, aidates leida ka vajalikke rahastusallikaid.

Energiaühistu on suhteliselt uus mõiste, mis tähendab kohalike inimeste või ettevõtete  koostööl loodud ühendust. See toodab, tarbib, jagab või salvestab taastuvenergiat ühiselt. Koostöö tulemusel on kulud liikmetele madalamad ja investeeringud jõukohasemad.

Praktiline näide on energiaühistu loomine piirkonnas, kus elektriliinide rajamine on kulukas. Muhus, kus tuuleparke ei rajata, võiksid taastuvenergiaallikatena potentsiaalsete lahendustena toimida päikesepargid ja maasoojusest saadavad energialahendused – mõlemad sobivad ideaalselt väikese asustustihedusega piirkondadesse.

Transport

Keskkonnasõbraliku liikuvuse edendamiseks näeb EISEA olulist rolli elektrisõidukite ja laadimistaristu arendamises. Elektriautod muutuvad pidevalt taskukohasemaks ning neid saab kasutada ka kriisiolukordades, asendades voolukatkestuste ajal generaatori.

Praegu on Liival olemas Enefiti laadija, kuid tulevikuvisioon näeb ette taastuvenergial põhinevate laadimisjaamade rajamist. Näiteks võiks Muhu vallamaja juurde planeeritav kerksuskeskus, mis pakub tuge kriisiolukordades, sisaldada ka autonoomset laadimispunkti.   

Lisaks plaanitakse arendada nõudepõhist elektritransporti, mis aitaks lahendada maapiirkondade hõreda bussiliikluse probleemi. Selline lahendus võimaldaks inimestel liikuda siis, kui neil tõesti vaja on.

“Väga oluline oleks mõelda välja lahendused laevatranspordi keskkonnasäästlikumaks muutmiseks. Oleme ka selles osas samme astunud. Näiteks soovitasime, et Võikülla rajatavat päikeseparki võiks kasutada Kuivastu-Virtsu liinile tuleva elektrilaeva akude laadimiseks, kuid nii see ei läinud ja elektrit hakatakse võtma jaotusvõrgust. Sellest on kahju, sest lokaalse elektri kasutus oleks aidanud vähendada elektri hinda, et kindlustada praami opereerimise minimaalseim kulutase,“ ütles EISEA juht Sulev Alajõe.

Hariduslik tegevus

2025. aasta jooksul plaanib EISEA korraldada koostöös TalTech Kuressaare Kolledžiga kõigil Lääne-Eesti saartel, sh ka Muhus töötoad, kus põhikoolide lapsed saavad tutvuda erinevate taastuvernergia lahendustega ning katsetada erinevate õppevahenditega, kuidas tootmine käib. Energiatubade toimumise aeg selgub lähiajal ja suhtluses kooli personaliga.

Teenused ettevõtetele

EISEA nõustab nii suuri kui väikeseid ettevõtteid ressursitõhususe ja energiasäästu alal. Olgu tegemist hoonete energiakasutuse optimeerimisega, salvesti paigaldamisega või autopargi kulude vähendamisega, EISEA pakub praktilisi ja nutikaid lahendusi.

Võta ühendust!

Lisainfo ja kontaktid EISEA kodulehelt: www.eisea.org.

EISEA tegevusi rahastatakse Euroopa Liidu Life programmist, asutajate poolt ning erinevate teenuste pakkumise kaudu.

Jaga postitust