Elektrihinnad on viimastel aastatel olnud kui Ameerika mäed – järsud tõusud ja äkilised langused. Ettevõtjatele tähendab see pidevaid muutusi ja ettearvamatuid kulusid, mis sunnivad leidma uusi lahendusi. Üks selline lahendus, mis võib ettevõtte jaoks otsustavalt säästlikuks osutuda, on omaenda tuuliku püstitamine. Kui ettevõte toodab elektrit kohapeal, väheneb sõltuvus turuhindadest, kulusid on võimalik paremini planeerida ja sõltumatus energiaturu kõikumistest saab reaalsuseks.
Kuigi oma tuuliku rajamine eeldab esialgset suurt investeeringut, on sellel potentsiaal säästa ettevõttele sadu tuhandeid eurosid. Tuuliku püstitamise eesmärk pole mitte ainult sõltumatus turuhindadest, vaid ka pikaajaline kulude kontroll. Lisaks on riik ja Euroopa Liit valmis taastuvenergia projekte toetama erinevate rahaliste abivahendite kaudu, mis muudab investeeringu kiiremini tasuvaks ja kergemini teostatavaks.
Tikupoisi näide
Urmas Johanson, Tallinn -Tartu maanteel asuva Tikupoisi restorani asutaja, otsustas 2021. aastal, kui energiahinnad hakkasid järsult tõsuma, et midagi tuleb ette võtta. 2022. aasta detsembris tuli talle 17 800 euro suurune elektriarve, mis oli peaaegu neljakordne võrreldes 2020. aastaga.
Eelnevalt oli Tikupoiss kasutanud päikeseenergiat, kuid see lahendus katab ainult suveperioodi elektrivajaduse. Johanson hakkas uurima võimalusi tuuliku paigaldamiseks ning püstitas tuuliku, miskatab koos päikesepargi ja energia salvestuslahendusega suure osa ettevõtte energiavajadusest. Umbes 80% tarbitavast elektrist tuleb kohapealt toodetud taastuvenergiast.
Tuulik talu juurde
Mihkel Loorits, Laastu talu (Kose vald) peremees ja KC Energy tegevjuht,on energiavaldkonnas töötanud juba aastaid ning omab teadmisi, mida ta otsustas rakendada ka oma kodutalus, mis tegeleb mesinduse ja taastuvenergia tootmisega.
Talus on kasutusel peamiselt päikesepaneelid, kuid kavandamisel on ka väiketuulik, et vähendada sõltuvust võrguelektrist ja tagada energiatootmine ajaks, kui päike ei paista.
„Kuna võrgutasud, riiklikud maksud ja elektri hind on pidevas tõusus, siis otsustasin rajada väiketuuliku, mis aitaks tagada talu energiasõltumatuse. Talu asub hajaasustusega piirkonnas. Praegu tegeleme eeluuringutega, et kindlaks teha müra leviku ja varjutuse mõju naabritele. See on oluline, sest lähimad naabrid asuvad umbes 100 meetri kaugusel,” selgitab Mihkel.
“Tuulikut soovime rajada oma tarbeks, et katta ära talu energiavajadus talvekuudel,” räägib Mihkel.
“Tuuliku rajamisel peab mõtlema mitmele asjaolule. Kõige olulisem on valida hea asukoht, kus on piisavalt tuult ja kus poleks ümbruses segavaid objekte,” räägib Mihkel oma kogemusest. “Näiteks, kui soovitakse teha 30 m kõrgune tuulik, siis peab arvestama, et 30 m raadiuses tuulikust ei tohi olla ühtegi ühiskasutatavat teed ega hoonet.”
“Iseenesestmõistetavad pole ka head tuuleolud. Me võime küll mõelda, et 15-20 m kõrgusel on alati tuult, aga nii see pole. Eestis on näiteid ehitatud tuulikutest, mis on rajatud tuule mõttes kehvadesse kohtadesse ja mis polegi end oma eluea jooksul kunagi ära tasunud.”
Heas asukohas, heade tuuleolude korral tasub üks keskmine väiketuulik end 10 aastaga ära. Keskmise väiketuuliku eluiga on 20 aastat.
Väiketuuliku paigaldamise protsess ei ole Mihkli sõnul bürokraatia mõttes hirmutav. „Tegelikult on see üsna sarnane päikesepaneelide paigaldamisele,” räägib ta. „Planeerimist tuleb alustada omavalitsusest, et selgitada välja vajalikud tingimused ning mõelda läbi, kas need on täidetavad.”
Väiketuuliku tootlikkus ja tasuvus
Elektrituuliku toodang sõltub selle võimsusest, kõrgusest, tuulekiirusest ja asukohast. Seetõttu on keeruline täpselt öelda, kui palju see elektrit toodab. Näiteks tuuliku puhul, mille kõrgus (mast + labade kõrgus) on 23 meetrit, toodetakse tuulekiirusel 3,5 m/s ligikaudu 13 100 kWh aastas. Tuulekiirusel 10 m/s võib toodang ulatuda umbes 70 600 kWh-ni aastas.
Peeter Raamat, Baltic Workboats’i arendusjuht: “Väiketuulikud võivad Saaremaa ettevõtjatele pakkuda olulist sõltumatust elektrivõrgu riketest ja hinnakõikumistest, tagades stabiilse ja usaldusväärse energiatootmise ning võimaldades kokkuhoidu. Saaremaa tuuleolud on ideaalsed väiketuulikute kasutamiseks. Kuna igasugune tootmine Saaremaal on juba niigi kallim kui mandril, on eriti oluline leida soodne elektritootmise lahendus, et suuta konkureerida mandril paiknevate ettevõtetega.”
Kuidas Saare maakonnas väiketuuliku püstitamist alustada?
Vastab Kätlin Kallas, Saaremaa Vallavalitsuse planeeringuteenistuse juhataja.
Koostatavas Saaremaa valla üldplaneeringus käsitletakse väiketuuliku rajamist järgmiselt: väiketuulik püstitatakse peamiselt ettevõtte või majapidamise isiklikuks tarbeks. Väiketuuliku maksimaalne tipukõrgus on 30 m (maapinnast kuni tuuliku laba tipuni kõige kõrgemas asendis).
Enne tuuliku rajamise kavandamist on soovitatav sellest naabritega rääkida, kuna tuuliku kõrgusest sõltuvalt võib sellel olla neile visuaalne mõju. Olenevalt kavandatava tuulegeneraatori asukohast on vajalik selle püstitamiseks koostada detailplaneering või taotleda projekteerimistingimused. Selleks, et välja selgitada, kas kavandatav asukoht tuulegeneraatori püstitamiseks sobib (nt alal ei ole seadusest tulenevaid kitsendusi ja üldplaneeringu tingimused lubavad tuulegeneraatorit püstitada), ja kas püsitatamiseks on vajalik taotleda projekteerimistingimused või koostada detailplaneering, tuleks ühendust võtta Saaremaa valla planeeringuteenistuse arhitektidega. Projekteerimistingimuste taotluse või detailplaneeringu menetluse käigus teeb kohalik omavalitsus koostööd vajalike riigiasutustega (nt Transpordiamet, Politsei- ja Piirivalveamet, Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus, Kaitseministeerium, vajadusel Keskkonnaamet jt).
Saarte Energiaagentuur pakub abi
Millist ja kui kõrget tuulikut valida, kuidas kombineerida seda salvestuslahenduste või päikesepaneelidega – nendele tehnilistele küsimustele aitab vastuseid leida Saarte Energiaagentuur. Nõustamise saamiseks tasub kirjutada oma soov aadressile info@eisea.org
Sulev Alajõe
Saarte Energiaagentuuri juht